STRZELAĆ KAŻDY MOŻESzanowny czytelniku.
Zakładam, że właśnie kupiłeś broń i zastanawiasz się co dalej robić. Skoro podjąłeś decyzję o jej zakupie, rozumiem, że twoją pasją jest strzelanie. Jest albo wkrótce będzie. Żeby było bezpieczne i dawało zadowolenie, trzeba trafiać mniej więcej tam, gdzie się celuje. Nie jest to trudne, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Strzelanie wtedy się udaje, jeżeli wszyscy którzy je rozpoczęli rozchodzą się do domów o własnych siłach - nikomu nic się nie stało. Nie ucierpiał też nikt z "Bogu ducha winnych" postronnych osób ani nie uszkodziliśmy żadnych rzeczy, które nie były naszymi celami.

2. Nie od razu strzela się same dziesiątki. Na początku trzeba się pogodzić z tym, że dziurki na tarczy pojawią się w najmniej oczekiwanych miejscach, a strzelanie będzie podobne do dialogu z pewnym woźnicą: "Dokąd Pan jedzie? Spytaj Pan konia!". Najważniejsze - patrz punkt 1.

3. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce do strzelania. Przede wszystkim - patrz punkt 1. Oprócz tego trzeba przewidzieć odpowiednią odległość (od stanowiska do tarczy): do strzelań z broni pneumatycznej - 10m, do Pistoletu Sportowego - 25m, do Karabinu Sportowego - 50m. Poza tym strzelnice do broni (szczególnie palnej) muszą spełniać formalności wymagane Ustawą o Broni i Amunicji i aktami wykonawczymi, które do niej wydano. Wiatrówka , której energia wylotowa nie przekracza 17J nie jest bronią w świetle w/w uregulowań, ale sądzę, że pod wieloma względami należy ją traktować zgodnie z przepisami dot. broni pneumatycznej.

4. Na początku dobrze poprosić bardziej doświadczonych strzelców o radę, bo łatwiej nauczyć się od początku poprawnych zasad niż potem likwidować utrwalone błędy.
Najlepiej poradzić się fachowca (instruktor, trener, ew. sędzia strzelectwa) - teraz polecam także sam siebie. Chętnie służę radą i przykładem.


Zapraszam do wzięcia udziału w internetowym kursie podstaw strzelectwa. Pozwoli to Państwu uzyskać wiedzę i umiejętności konieczne do bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Jeżeli coś będzie nie do końca jasne - proszę pytać i prosić o wyjaśnienia.
Osoby zarejestrowane jako uczestnicy kursu otrzymują zaświadczenia po jego ukończeniu.

 • Wystrzałowe hobby czyli ogólnie o strzelectwie
 • Dokąd pójść czyli adresy klubów strzeleckich
 • Jak to się robi czyli
  INTERNETOWY KURS PODSTAW STRZELECTWA
 • TREŚĆ KURSU BĘDZIE NA BIEŻĄCO UZUPEŁNIANA I MODYFIKOWANA
  ZAPRASZAM!


  Na praktyczne konsultacje zapraszam na strzelnicę, na której pracuję:


  Zdjęcia i mapy dojazdu do strzelnicy w Brzozowej

  Także zdjęcia z różnych "wystrzałowych" imprez.
  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
  NA SZKOLENIE STRZELECKIE
  PAMIĘTAJ, ŻE BROŃ TO NIE JEST ZABAWKA!

  Posługując się nawet pozornie "niewinnym" pistoletem na plastikowe kulki, trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa:
 • NIGDY nie kieruj broni tam, gdzie są lub mogą być ludzie albo zwierzęta.
 • ZAWSZE traktuj broń tak, jakby była gotowa do strzału.
 • ZAWSZE przekazując broń drugiej osobie sprawdzaj osobiście, czy jest rozładowana.
 • ZAWSZE biorąc broń do ręki sprawdzaj osobiście, czy jest rozładowana.

 • NAJPIERW włącz myślenie, POTEM bierz broń do ręki!

  Treści zawarte w niniejszym kursie są chronione prawem autorskim i jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez mojej zgody jest zabronione.

  Romuald A. WITAMBORSKI
  Instruktor Strzelectwa PZSS i PZŁ
  Sędzia Strzelectwa kl. 1